„Medzinárodný deň sestier – 12.máj“

VÝNIMOČNÝ DEŇ, VÝNIMOČNÝCH ĽUDÍ“

12.máj

Keď Boh tvoril zdravotnú sestru, pracoval ešte aj na druhý deň v nadčasových hodinách. Tu sa objavil anjel a povedal: „Pane, už dlho pracuješ na tomto modeli.“ Boh mu odpovedal: „Videl si dlhý zoznam špeciálnych želaní na objednávke? Sestra musí byť produktívna, ľahko formovateľná, ale nie z plastu. Má mať nervy ako povrazy a široký chrbát, na ktorý sa dá všetko naložiť, ale pritom má byť jemná. Musí robiť 5 vecí naraz, a ešte má mať jednu ruku voľnú!“ Anjel pokrútil hlavou a hovorí:“ Šesť rúk??To sotva pôjde!!“ Boh odpovedal: „ Väčšmi ma bolí hlava z troch párov očí, ktorými uvidí cez všetky steny. Ďalší pár vzadu na hlave, aby mohla vidieť to, čo by sa mohlo skryť a čo musí vidieť. Na tvári musí mať výraz: „Rozumiem Vám, som tu pre Vás.. “Anjel ho potiahol za rukáv a hovorí: „Choď spať,  Pane a ráno pracuj ďalej.“ Boh mu odpovedal: „Nemôžem…Teraz som prišiel na to, že nemá byť nikdy chorá a ak áno, musí sa sama uzdraviť. Má mať radosť za svojho povolania, aj keď je málo platené, musí pracovať v striedajúcich službách, a byť spokojná s malým počtom voľných víkendov! “Anjel obišiel model zdravotnej sestry.. “Materiál je priveľmi mäkký…ale za to pevný…Neveril by si, čo všetko vydrží!“ Na otázku, či vie aj myslieť, odpovedal s hrdosťou:“ Nielen myslieť, ale aj usudzovať a uzatvárať kompromisy. Anjel sa dotkol tváre modelu:“ Tu je trhlina Pane. Vložil si priveľa do tohto modelu. „ Na to Boh zamyslene odpovedal:“ To nie je trhlina, to je slza. Tečie pri smútku, sklamaní, bolesti, osamelosti alebo i radosti. Slza je pretekajúci ventil.“

 

Milé kolegyne, kolegovia,

Dovoľte mi , aby som sa Vám všetkým prihovorila v tento pre nás veľký deň- DEŇ SESTIER. Situácia je momentálne taká, že sa nemôžeme stretnúť osobne, ale to na úprimnosti a vďake nič nemení.

Tento rok je pre nás výnimočný, pretože rovnako ako my, aj kolegyne na celom svete si pripomenú 200.výročie narodenia priekopníčky moderného ošetrovateľstva Florence Nightingale. Florence bola žena, ktorá navždy zmenila zdravotníctvo. Bola to žena, ktorá sa vydala cestou pomoci chorým. Celý život zasvätila druhým  a zmysel svojho života videla v dobročinnosti. Narodila sa 12.mája 1820 v Taliansku. Preto je tento deň vyhlásený za Medzinárodný deň sestier, ako aj ošetrovateľstva.

Vážené sestry, praktické sestry, sanitári a opatrovateľky.

Naše profesie patria medzi pomáhajúce profesie a sú nenahraditeľným článkom pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti. Sestry, bez pomoci Vás všetkých sanitárov a opatrovateľov by toho moc nezvládli. Potrebujeme Vás do tímu pomoci a starostlivosti o chorých, bez Vás by to nešlo. Len s Vami dokážeme poskytovať komplexnú  starostlivosť našim klientom. A preto si myslím, že deň sestier je sviatok aj Váš! Neodmysliteľnou súčasťou nášho tímu sú však aj upratovačky a fyzioterapeut, ktorým tiež vyslovujem veľkú vďaku, že držia s nami.

Svojou obetavou prácou, prístupom k chorým si pestujeme aj svoju zdravú sebadôveru. Našou hlavnou devízou je nielen múdrosť, ale aj nové skúsenosti, poznatky a nové metódy prístupu ku klientom.

Ale aj my sme len ľudia, aj my čakáme na úsmev, aj my potrebujeme slnečné chvíle, odlesk toho, čo sa od každej z nás očakáva.

Prajem vám všetkým veľa zdravia. Prajem Vám  veľa trpezlivosti s našimi klientmi. Prajem Vám veľa lásky. Prajem Vám veľa tých slnečných dní, ktoré potrebuje naše srdiečko. Prajem Vám skvelé kolegyne, ktoré sú nenahraditeľné. A spoločne si prajme nech naša práca prináša spokojnú jeseň života naším seniorom.

Vám všetkým patrí moja veľká vďaka. Som na Vás hrdá !

Zuzana Pavlíková

Vedúca úseku ošetrovateľskej starostlivosti

 

 

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Poďakovanie

Centrum sociálnych služieb Horný Turiec, 248 prijímateľov sociálnych služieb  a 184 zamestnancov, ďakujeme rodine Fidrikovej  z Turčianskych Teplíc,  za poskytnutie hodnotného a potrebného daru vo forme minerálnej vody sýtenej, jemne sýtenej,  čírej, ochutenej, Sanquicky  a z červenej  ríbezle sirupy  z Budiša. Minerálnu vodu priviezol kamión 22.4.2020, v ktorom bolo uskladnených  12 paliet = 6 048 kusov po 1,5 litri  UH fliaš. Dnes 23.4.2020, zamestnanci technického úseku distribuovali minerálnu vodu klientom na jednotlivé oddelenia a bloky a na všetky úseky zamestnancom.

Zároveň ďakujeme za darovanie 1 000 kusov ochranných rúšok a darovanie 1 000 litrov dezinfekčného prostriedku Dezinfekt.

Ešte raz srdečná vďaka.

CSS Horný Turiec
Banská 533/19
039 19 Turčianske Teplice


Deň venovaný ženám
Dňa 6.3.2020 sa v našom zariadení CSS – Horný Turiec uskutočnilo spoločensko-zábavné posedenie našich PSS  s názvom „Vtipnejší vyhráva“, ktoré bolo venované predovšetkým ženám.
MDŽ je sviatkom žien, boja za ich rovnoprávnosť a pripadá na 8.marec. Súťaž bola zameraná na vtipy odprezentované našimi klientmi. Najlepšie z nich ktoré vyhodnotila porota, boli odmenené vecnými cenami. Samozrejme nesmela chýbať dobrá muzika v podaní p. Mariána Mariaka so známymi hitmi od Karla Gotta a malé občerstvenie pre našich klientov. Všetky ženy  v našom zariadení boli obdarované pri tejto príležitosti sviatku MDŽ kvetom. Po celý čas vládla dobrá nálada, klienti prejavovali radosť z kultúrneho podujatia a zo spoločného stretnutia.

Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti – fašiangový sprievod po oddeleniach zakončený s pochovaním basy
V utorok dňa 25.2.2020 sa v Centre sociálnych služieb Horný Turiec Turčianske Teplice uskutočnil program pod názvom „Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti“ – fašiangový sprievod po oddeleniach, zakončený pochovávaním basy.
V programe účinkovali niektorí klienti zariadenia preoblečení do rôznych masiek, za prítomnosti inštruktoriek sociálnej rehabilitácie, harmonikár pán P. Hnila a dobrovoľníčka p. Hončová. Najskôr prešli jednotlivé oddelenia v hlavnej budove zariadenia, odkiaľ sa následne presunuli do jedálne. V jedálni sa uskutočnil samotný program a to pochovávanie basy za prítomnosti kňaza, kantora, plačiek v sprievode harmonikára P. Hnilu.
Po ukončení programu, pre účinkujúcich a klientov, čakalo malé občerstvenie. Počas celého programu vládla dobrá a príjemná nálada.
Ohlasy klientov a zamestnancov na predvedený program boli pozitívne a veríme, že takýto podobný program si zopakujeme aj o rok.

Vedomostný kvíz o Biblii
Dňa 18.02.2020 sa o 10:00 hod uskutočnil vedomostný kvíz pod názvom – Bibliokvíz v  priestoroch zasadačky  nášho zariadenia.  Súťažiaci sa snažili vyplniť svoje testy správne a podarilo sa im to vo veľmi krátkom čase.  Najšikovnejší z nich boli odmenení vecnými cenami.  Na 1.mieste sa umiestnil    p. Hes A. z oddelenia A1.  Na  2. mieste sa umiestnila p.Rišiaňová A. z oddelenia B3 a na  3. mieste    p. Pakoš z oddelenia  A2.
Ďakujeme všetkým za ich účasť a tešíme sa opäť o mesiac na nové vedomosti.

Servítková technika
Dňa:13. februára 2020 sme mali ďalšie  pokračovanie v kurze servítkovej techniky. Cieľom tejto aktivity je osvojiť si tvorivé a manuálne zručnosti klientov a zdokonaľovať sa v servítkovej technike.
So záujmom sledujeme ako majú naši klienti o servítkovú techniku záujem. Mali sme medzi sebou veľa začiatočníkov, ktorí sa to museli učiť od základov. Tí pokročilí si lepili servítky na menšie  keramické dlaždičky, čo im bude slúžiť ako podložka pod šálku s kávou alebo s čajom.
Klienti prežili pekné tvorivé popoludnie a boli spokojní so svojou prácou.

„Hádaj, čo nájdeš v spomienkovom kufri“
Dňa: 11. februára 2020 sa klienti z nášho zariadenia CSS Horný Turiec stretli v spomienkovej miestnosti  B2, aby spoznávali spomienkové predmety,  nachádzajúce sa v starom kufri. Táto akcia je súčasťou spomienkovej terapie, ktorá oživí pamäť mnohým klientom. Dnes sme spoznávali históriu a význam  týchto predmetov: kladivo, meter. klince, klobúky, kravaty, dáždnik.
Zistili sme , že naši klienti majú ešte stále aké  – také znalosti o uvedených predmetoch. Tieto spomienkové posedenia majú pre nich veľký význam , samí si ich vyžadujú, preto budeme i naďalej v nich pokračovať.

Bavme sa a tvorme spolu
Názov podujatia presne vystihuje kultúrne vystúpenie a tvorivú činnosť, ktorú si pre klientov CSS Horný Turiec pripravili študentky SOŠP v Turčianskych Tepliciach pod vedením Mgr. Natálie Zajacovej. Popoludnie 11.02.2020 sa nieslo v duchu ľudovej hudby a spevu, klienti aspoň na chvíľu zabudli na svoje zdravotné problémy a mnohí si zaspievali a zatancovali so študentkami. Tí klienti, ktorí sa nemohli zúčastniť podujatia v jedálni zariadenia, neboli ukrátení. Študentky s radosťou a pochopením prešli izby ležiacich oddelení a svojím pekným spevom za sprievodu harmoniky potešili všetkých vrátane personálu oddelení. Po ukončení kultúrnej časti si klienti mali možnosť  vyskúšať svoju zručnosť v tvorivých dielňach, výtvarných technikách, zahrať si spoločenské hry i otestovať svoje vedomosti z rôznych oblastí nášho života z domova i zo sveta.
Medzigeneračné stretnutie našich klientov s mládežou sa opäť stretlo s pozitívnym ohlasom, je určite obohacujúce pre obe vekové kategórie. Naši klienti tiež boli mladí, zdraví, ambiciózni, ale s pribúdajúcim vekom prídu choroby a aj sily ubudnú. Neznamená to však, že sa nevedia ešte zabaviť, odreagovať, potešiť z pekného. A skutočne pekné a hodnotné bolo aj toto podujatie.

Srdečne ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutia.

Oslavovali sme meniny
Dňa:30.januára 2020 sme v našom zariadení CSS Horný Turiec zorganizovali pre našich klientov ďalšie meninové posedenie.
Oslavovali sme všetky meniny z mesiacov: október  2019 až január 2020. Zišli sa tu Františkovia, Emílie, Vierky, Kataríny, Milanovia, Stanislavovia, Kristíny, Evy, Martinovia, Daniely. Na oslavách boli pozvaní i oslávenci okrúhlych narodenín.

Oslávencom sa prihovorila pani riaditeľka Hufková, Mgr., ktorá im popriala všetko najlepšie a hlavne veľa zdravia.
O dobrú náladu sa postaral harmonikár p. Hnila. Občerstvenie – ako upečené koláče a  chlebíky boli pripravené z vlastnej dielne našich šikovných klientov. Naši oslávenci  z osláv odchádzali s  dobrým pocitom, že sme si na nich spomenuli.

Vedomostný kvíz – výroba papiera
Dňa 28.1.2020 sa o 10,00 hod. uskutočnil vo veľkej zasadačke vedomostný kvíz o výrobe papiera. Zúčastnilo sa 13 prijímateľov z toho ôsmi boli reprezentanti z každého oddelenia, ktorý medzi sebou súťažili a ostatní nesúťažiaci si vypĺňali vedomostný test v rámci záujmu. Atmosféra bola napínavá, každý súťažiaci sa po odštartovaní súťaže snažil sústrediť sa,  nazbierať čo najvyšší počet bodov a mal záujem zvíťaziť.  Vedomostné testy dopadli výborne, viacerí PSS mali rovnaký počet bodov a museli sa o svoje šťastie pokúsiť v rozstrele. Rozhodol súčet hodov kockou a hlavne šťastie. Víťazi boli odmenení vecnými cenami.  Všetkým zúčastneným pekne ďakujeme za účasť a  tešíme sa na nasledujúce stretnutie.

Ide pieseň pieseň dokola hádaj ako sa volá…
Dňa 21.01.2020 sa o o 10,00 hod. v jedálni nášho zariadenia uskutočnil hudobno- zábavný kvíz s názvom :
„Ide pieseň dokola hádaj ako sa volá“. O tom, že hudba pozitívne vplýva na človeka a o tom že naši prijímatelia radi spievajú svedčí ich vysoká účasť na spoločenskej aktivite.  Hádaním názvov piesní podľa prehratej melódie alebo podľa úryvku textu z piesní si okrem iného trénovali svoju pamäť. Medzi nás prišiel opäť zahrať náš  harmonikár, dobrovoľník p. Ján Rusnák, ktorý svojim hudobným prejavom naštartoval výbornú atmosféru a rozospieval nás všetkých.  Veríme, že spoločné piesne vzájomne spájajú naše srdcia a že sa opäť v najbližšej dobe stretneme.

Športom ku zdraviu…
Dňa 13.januára 2020 sme v našom zariadení CSS Horný Turiec  zorganizovali v poradí už 6.ročník športovej súťaže    „DRIBLING“. Naši klienti sa mali možnosť prezentovať v športovej  činnosti, ku ktorej majú blízky vzťah . Zároveň nás presvedčili, že sa dá športovať v každom veku. Súťažiaci prišli s dobrou náladou a zároveň  pripravení bojovať o prvenstvo.  Predviedli vynikajúce výkony. Atmosféra podujatia bola výborná   a už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto športovej súťaže.

Koľko lásky sa zmestí do krabičky od topánok
Dňa 16.12.2019 sa v zasadačke nášho zariadenia uskutočnilo podujatie „Koľko lásky sa zmestí  do krabičky od topánok.“ Pod záštitou p. starostky z Abramovej. Žiaci gymnázia Mikuláša Galandu prišli spríjemniť chvíle našim klientom spevom vianočných kolied a odovzdaním vianočných balíčkov. Klientom ktorí sa nemohli stretnutia  zúčastniť sme spolu dobrovoľníčkami p. Reichlovou a p. Verešovou odovzdali balíčky osobne. Všetkým sa táto myšlienka veľmi páčila a pri preberaní balíčkov mali viacerí slzy šťastia na krajíčku. Dúfame, že sa takéhoto pekného stretnutia budeme môcť zúčastniť aj o rok.

Pečenie vianočných medovníkov
K čaru Vianoc neodmysliteľne patrí vôňa domácich koláčikov a medovníkov. V CSS Horný Turiec v Turčianskych Tepliciach niektoré prijímateľky sociálnych služieb nezaháľali a rozhodli sa, že si tiež upečú voňavé medovníčky zdobené slivkovým lekvárom a vlašským orieškom. Ráno 16.12.2019 sa pustili do vaľkania cesta, vykrajovania rôznych tvarov a pečenia. Práca im išla od ruky, nezapreli sa v nich zručné cukrárky aj napriek ich krásnemu vysokému veku. Medovníčky v rúre „vyskočili“ do výšky, bola radosť pozerať sa na ne. Po chvíli bola všade naokolo podmanivá vôňa medovníkov. Po upečení boli mäkké a hneď na zjedenie. Pečenie medovníkov si spríjemnili počúvaním tradičných vianočných kolied a v priateľskej atmosfére spolu strávili pondelkové predvianočné dopoludnie.

Vianoce našimi rukami
Vianoce sú najkrajšími sviatkami v roku a vianočná výzdoba a dekoračné predmety nám ešte umocnia celú sviatočnú atmosféru. V priestoroch Úradu ŽSK v Žiline sa každoročne koná vianočná výstava výrobkov prijímateľov sociálnych služieb zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. Tento rok bola výstava predajná a bolo sa na čo pozerať, ba si aj zakúpiť pekné výrobky z rôznych materiálov, čo využili nielen zamestnanci Úradu ŽSK, ale aj návštevy, žiaci rôznych škôl a tried so svojimi pedagógmi. Inštruktori sociálnej rehabilitácie CSS Horný Turiec v Turčianskych Tepliciach a CSS Park Čadca mali možnosť 11.12.2019 zažiť „nákupnú horúčku“ a na vlastné oči sa presvedčili, že o ručne zhotovené vianočné predmety a dekorácie je veľký záujem, a že zakúpené predmety všetkých potešili.

Prajeme všetkým radostné vianočné sviatky a šťastný Nový rok 2020.
Vianočné besiedky
Počas celého decembra  v CSS Horný Turiec prebiehajú vianočné besiedky, ktoré si organizuje každé oddelenie zvlášť. Inštruktorky sociálnej rehabilitácie spolu s personálom oddelení sa snažia vytvoriť pre klientov príjemné posedenie s pohostením. Začína sa vianočným príhovorom a prianím si krásnych a požehnaných sviatkov.  Klienti si môžu vypočuť vianočné koledy a zaspomínať na časy minulé. Môžu si porovnať ako sa oslavovali Vianoce v rôznych regiónoch na Slovensku.
Besiedky sa nesú v nostalgickej a príjemnej atmosfére.

Šachový turnaj
Dňa 11.12.2019 sa v zasadačke nášho zariadenia uskutočnil šachový turnaj o pohár riaditeľky CSS. Šachový turnaj uviedla p. riaditeľka Hufková z Centra sociálnych služieb.  Predseda šachového klubu Postoj z Kremnice  p. Boldiš a p. Boldišová vysvetlili hráčom pravidlá a zahájili začiatok hry.  Turnaj prebiehal vo dvojiciach v časovom rozmedzí po 20 minút. Naši klienti si potrápili hlavičky . Šachovú taktiku si vyskúšali pri turnaji každý s každým. Víťazom sa nakoniec stal p. Nepela z oddelenia A2, druhé miesto získal p. Rupík z oddelenia B1 a na treťom mieste sa umiestnil p. Pakoš z oddelenia A2. Hráči sa na turnaji cítili veľmi dobre. Našim výhercom srdečne gratulujeme.

Mikuláš v našom zariadení
Tak ako každý rok, aj v tomto roku 6.12.2019 navštívil naše zariadenie Mikuláš so svojimi pomocníkmi anjelom a čertom. Naši obyvatelia boli milo prekvapení a Mikulášovi sa veľmi potešili. Mnohí Mikulášovi  zarecitovali  nejakú básničku, zaspievali pesničku a pomodlili sa aj modlitbičku.  Mikuláš so svojou družinou navštívil každého jedného klienta a potešil sladkou odmenou. V zariadení panovala veselá, predvianočná atmosféra plná hudby, spevu a zvuku rolničiek. No najväčšou odmenou pre Mikuláša boli šťastné a radostné tváre našich klientov.

Vedomostný kvíz – Zaujímavosti o tuneloch na Slovensku
Dňa 4.12.2019 sa uskutočnil vedomostný kvíz o známych tuneloch na trati Vrútky – Banská Bystrica. Každé oddelenie reprezentoval jeden súťažiaci a prví traja boli odmenení vecnými cenami. Po premietnutí krátkej ukážky, ktorá sa týkala danej témy mali súťažiaci možnosť vyplniť si test. Následne sme prešli k vyhodnoteniu výsledkov a odovzdávaniu cien. Na prvom mieste sa umiestnil p. Hes Antonín z odd. A1, na druhom mieste sa umiestnila p. Pappová Viera z odd. A3 a tretie miesto obsadila p. Čatlošová Jarmila z odd. B3. 

Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a výhercom blahoželáme.

Servítková technika
Máme pred sebou jesenné a zimné obdobie, keď sa naše aktivity presúvajú do vnútorných priestorov zariadenia. 

Dňa 21.11.2019 sme otvorili už piaty ročník kurzu v servítkovej technike. Cieľom tejto aktivity bolo osvojiť si tvorivé a manuálne zručnosti klientov a zdokonaľovať sa v servítkovej technike. Tento deň sme „servítkovali“ vianočné gule z polystyrénu. Klienti prežili pekné tvorivé popoludnie a boli spokojní, že aj po letnej prestávke je im táto technika ešte  známa.

Ide pieseň dokola, hádaj ako sa volá…
Dňa 19.11.2019 sa uskutočnil v našom zariadení CSS Horný Turiec vo veľkej zasadačke hudobno-zábavný kvíz s názvom: „Ide pieseň dokola, hádaj ako sa volá…“ pre našich klientov. Hudobný sprievod na harmonike vykonával p. Rusnák, ktorý zahral melódiu ľudovej piesne a naši klienti skúšali uhádnuť jej názov. Väčšinou sa im to podarilo, pretože majú blízky vzťah k hudbe a k spevu ľudových piesní. Počas prestávok sme sa zameriavali na vtipy ako aj rozprávanie životných príbehov. S istotou môžeme potvrdiť, že hudba spája naše srdiečka, zlepšuje náladu a pozitívne myslenie. Klientom sa veľmi páčilo na hudobno – zábavnom kvíze a prajú si opätovné stretnutie…

Vedomostný kvíz – Rakúsko-Uhorsko
Dňa 12.11.2019 sa uskutočnil vedomostný kvíz s PSS zameraný na obdobie Rakúska – Uhorska. Súťaž prebiehala tradičným spôsobom a to medzi jednotlivými oddeleniami. Každé oddelenie reprezentoval jeden súťažiaci vo vedomostnom kvíze a prví traja výhercovia boli odmenení vecnými cenami. Po prečítaní referátu s uvedenou tématikou a určení časového limitu klienti začali súťažiť. Po súťaži nasledovalo vyhodnotenie výsledkov a odovzdávanie cien. Na prvom mieste sa umiestnil p. Hes Antonín z odd. A1, na druhom mieste sa umiestnila p. Pappová Viera z odd. A3 a tretie miesto obsadila p. Čatlošová Jarmila z odd. B3.

Všetkým víťazom srdečne blahoželáme k víťazstvu a ostatným prítomným ďakujeme za účasť a testovanie si svojich vedomostí.

Keď sa zima opýta…
Naši klienti si radi zaspomínajú na ľudové zvyky a tradície. Dňa 30.októbra 2019 sme v našom zariadení CSS Horný Turiec už tretiu jeseň po sebe tlačili kapustu. Zorganizovali sme ukážku tradičného tlačenia kapusty – počnúc krájania kapusty na tradičných nožoch, čistenie a krájanie cibule a samotné tlačenie kapusty v súdku. Podľa ľudových tradícií kapustu by mala tlačiť mladá deva. V tejto ukážke sme mali “devu“ – inštruktorku SR-  Evku, ktorá bola oblečená v ľudovom štýle a veru za svoje dupkanie v sude si  získala veľký obdiv. Počas celého tlačenia kapusty nechýbal spev a vládla príjemná nálada. Najväčším prekvapením pre našich klientov bolo občerstvenie. Pripravili sme pre nich zemiaky – pečené v rúre. Verte neverte ale v toto popoludnie by ich nevymenili ani za rezeň!

Oslava životného jubilea
Dňa 25.októbra 2019 naša klientka Evka Lukačovičová oslavovala krásne štyridsiate narodeniny. Oslávila ich v kruhu najbližších priateľov z radu klientov a personálu špecializovaného oddelenia B2. Ku gratulácii sa pripojila i vedúca sociálneho úseku Mgr. Blašková  spolu s ostatnými pracovníčkami sociálneho úseku. Oslávenkyňa neskrývala radosť a žiarila na všetky strany.  Mala neskrývanú radosť hlavne z podarovanej torty a z fotoalbumu zo života v zariadení. Na príjemné piatkové posedenie, kde nechýbali ani slzy dojatia ​a úprimné, srdečné gratulácie, ​budeme ešte dlho spomínať.

V mene celého personálu  CSS Horný Turiec a zvlášť personálu špecializovaného oddelenia B2 Ti  želáme milá Evka všetko najlepšie a ďakujeme, že v tento výnimočný deň si bola s nami a podelila  sa o svoju radosť ! 🙂  

Mesiac október – úcta k starším
Je všeobecne známe, že v mesiaci október si  starší ľudia zaslúžia zvlášť  prejavy úcty. Prejaviť úctu znamená uznanie vážnosti a hodnoty druhého. Nemala by sa stať iba výnimočným prejavom. Dňa 23.10.2019 pri tejto príležitosti sme si  v našom zariadení – na špecializovanom oddelení B2 a B4 zorganizovali príjemné popoludnie. Navštívili nás tretiaci zo ZŠ z Turčianskych Teplíc pod vedením pani učiteľky Martiny Michalíkovej. Deti svojimi krásnymi piesňami a tancami oživili atmosféru na oddelení, jednoducho povedané, priniesli dobrú náladu a pozitívnu energiu. Dojaté a úprimne spokojné tváre prezrádzali potešenie z vystúpenia detí.

Patrí im veľká vďaka !

Šarkaniáda
Dňa 08.10.2019 sme navštívili s klientmi ZŠ v Hornej Štubni  za účelom výroby šarkanov  v spolupráci so žiakmi a učiteľkami.  Aktivita nazvaná „Šarkaniáda“ prebiehala so žiakmi  1. a 4. triedy  ZŠ  a klientmi CSS Horný Turiec Turčianske Teplice pod vedením pani učiteliek Mgr. D. Šimkovej, Mgr. M. Vríčanovej a inštruktorky sociálnej rehabilitácie Mgr. M. Mazurákovej.   Po zadelení žiakov a klientov do skupín sme spoločne vyrábali šarkany, z ktorých mali radosť všetci zúčastnení.  Na záver sme sa spoločne odfotili so zhotovenými šarkanmi. Medzigeneračné stretnutie klientov a detí je veľkým prínosom pre obidve strany pretože, klienti odovzdávajú deťom svoje skúsenosti a deti pozitívnu náladu a energiu.

Tešíme sa opäť na nasledujúcu spoluprácu a ďakujeme Vám pani učiteľky za pozvanie!


ZŠ – Horná Štubňa – medzigeneračné stretnutie

Dňa 03.10.2019 sa v našom zariadení konalo spoločné medzigeneračné stretnutie žiakov zo Základnej školy Horná Štubňa a našich PSS. Účelom stretnutia bolo návšteva klientov a upevňovanie vzájomnej spolupráce medzi Základnou školou Horná Štubňa a našim zariadením CSS – Horný Turiec.  Žiaci prišli pod vedením p. učiteľky Leitgebovej spríjemniť dopoludnie PSS čítaním vhodnej literatúry na odd. A1, A2, A3 a hraním sa spoločenských hier na odd. B5.  Navzájom vládla príjemná atmosféra, ďakujeme žiakom a p. učiteľke za návštevu a tešíme sa na opätovné stretnutie.

 

O.z. Červený nos – Clowndoctors opäť v našom zariadení.
Dňa 30. septembra  2019 sme v našom zriadení CSS Horný Turiec Turčianske Teplice opäť privítali  klaunov z o.z. Červený nos. Dvaja klauni s červenými nosmi príjemne spestrili tento deň klientom na oddelení B3 a na špecializovanom oddelení B2. Svojim milým a zábavným prístupom ku klientom si získali ich sympatie. Klientov zabávali scénkami spojenými s jesenným zberom húb, ktoré boli obohatené  o známe pesničky. Návšteva červených nosov sa všetkým páčila. Bol to pre nich nezabudnuteľný zážitok.

Oslavovali sme meniny
Dňa 26. septembra 2019  sme zorganizovali našim klientom oslavu menín. Zamerali sme sa na oslávencov,  ktorí mali meniny v mesiacoch: Júl, August, September.  Meniny spoločne oslavujeme pravidelne každé tri mesiace. Aj teraz išlo o veľkú oslavu, pretože len Aničiek  a Márií máme v našom zariadení neúrekom. A k nim sa pridali aj ďalšie zvučné mená ako: Oľgy, Vladimírovia, Štefánie, Jany, Margitky a veľa ďalších letných mien. O dobrú hudobnú náladu sa nám postaral  DJ Jožko. Občerstvenie – ako upečené koláče a  chlebíky boli pripravené z vlastnej dielne našich šikovných klientov. Naši oslávenci z osláv odchádzali s  dobrým pocitom, že sme si na nich opäť spomenuli.

Ide pieseň dokola, hádaj ako sa volá…
Dňa 24.09.2019 sa v našom zariadení CSS – Horný Turiec uskutočnil po prvý krát hudobno- zábavný kvíz s názvom „Ide pieseň dokola hádaj ako sa volá “ pre našich PSS vo veľkej zasadačke. Hudobný doprovod na harmonike vykonával p. Ján Rusnák v spolupráci s inštruktorkami sociálnej rehabilitácie p. Margitou Stračinovou a p. Magdalénou Mazurákovou, ktoré pripravili celú réžiu danej aktivity. Cieľom hudobno- zábavného kvízu bolo hádať názov piesní podľa melódie, hádať názov piesne podľa skrátenej verzie z textu, piesne na želanie.  Medzi jednotlivými kolami sme sa zamerali na rozprávanie vtipov ako aj humorných situácii zo života. Samozrejme sme nezabudli na našich PSS a postarali  sme im o pitný režim počas dopoludnia. Účasť našich prijímateľov bola veľká, prejavovali radosť zo spoločnej aktivity a prejavili záujem aj o nasledujúce stretnutia.


Tradičný slovenský deň Dožinky
Dožinky sa konali opäť konali v našom zariadení Centrum sociálnych služieb Horný Turiec. Tradičný slovenský deň prebiehal v súťažiach: v čistení cibule, lúskaní fazule, hod zemiakov do vedra a súťaže o najdlhšiu zemiakovú šupku. Tradíciou dožinkových osláv v našom zariadení je odovzdávanie dožinkového venca gazdinej a voňavý chlebík gazdovi, za ktorý sme si podľa tradičných zvykov dostali oldomáš.  V našom programe nesmieme zabudnúť za poďakovanie za úrodu.  O dobrú zábavu a spev sa postaral náš „Speváčik“ , aby sme vládali spievať a tancovať nás pohostili fajným chlebíkom s masťou, škvarkovou a bryndzovou pomazánkou. Vedeli by  sme sa baviť do rána bieleho, ale kde niečo sa začína musí sa aj skončiť. Preto sa opäť tešíme o rok.

Touto cestou by sme sa chceli všetkým poďakovať, či za pomoc pri výzdobe, bez ktorej by sme nevedeli čo sú dožinky, za skvelú hudbu s naším krúžkom „Speváčik“ za účasť na súťažiach súťažiacim aj publiku a samozrejme všetkým čo prišli.

Exkurzia na Hornej Štubni
Dňa 23.7.2019 sme sa zúčastnili exkurzie na Hornej Štubni. Boli sme rozdelení do dvoch skupín. Pán Ondriš nás srdečne privítal. Záhradu mal vyzdobenú výrobkami z kameňa. Po obzretí záhrady sme sa presunuli do drevárskej dielne, kde sme mohli obdivovať výrobky z dreva, samorastu a parožia. Mal vystavené rôzne zvieratá a postavy. Počas prehliadky sa majster rozhovoril o tom ako sa k práci s drevom dostal. Spomínal na to ako zo svojimi výrobkami išiel vystavovať do kúpeľov v Turčianskych Tepliciach. Po prehliadke sme sa poďakovali za príjemne strávené chvíle.

Spoznávame dediny Turca – Kaľamenová
Obec Kaľamenová nepatrí medzi obce s veľkým počtom obyvateľov, ale o to zaujímavejšiu má históriu a súčasnosť. Dňa 10.júla 2019 sme využili možnosť navštíviť s klientmi špecializovaného oddelenia Centra sociálnych služieb Horný Turiec v Turčianskych Tepliciach Farmu GÍreth, ktorá sa venuje chovu arabských koní. Majiteľ Ing. Jozef Gíreth nás srdečne privítal a oboznámil nás s históriou obce, s renesančnou kúriou Rekovských, o chove koní, o úspechoch, ktoré jeho arabské kone dosiahli v športových súťažiach a na výstavách. Naši klienti obdivovali krásu týchto ušľachtilých zvierat, ale aj pekné prostredie, v ktorom sa kone chovajú. Príjemne strávené dopoludnie v Kaľamenovej sme ukončili pri minerálnom prameni kúsok za obcou, kde sme sa rozlúčili s naším sprievodcom Jožkom Gírethom. Patrí mu naše veľké poďakovanie a tešíme sa na ďalšie stretnutia.


Návšteva Galérie Mikuláša Galandu
Dňa 3.7. 2019 sme absolvovali prednášku v Galérii Mikuláša Galandu. Prebiehala priamo v rodnom dome významného slovenského maliara, zakladateľa moderny, grafika a ilustrátora Mikuláša Galandu. Galéria sa nachádza v peknom prostredí, neďaleko kúpeľného parku, uprostred záhrady, ktorú zdobí súsošie „Rozhovor“ od autora Pavla Tótha. Zaujímavý bol aj filmový dokument o živote a diele Mikuláša Galandu. Vo filme účinkovala umelcova manželka 86 ročná pani Mária Galandová, ktorej zásluhou je že v rodnom dome Mikuláša Galandu bola zriadená galéria. Na záver sme si prezreli samotnú umelcovu tvorbu a taktiež výstavu súčasného maliara Jána Koválika. Naši klienti boli nadšení zo samotnej prehliadky a radi by sa zúčastnili v budúcnosti podobnej aktivity.


Keď sa nás zima opýta, čo sme robili v lete…

Príroda nám môže pomôcť s mnohými bežnými zdravotnými problémami. Dňa 3. júla sme sa vybrali turistiku do prekrásnej Hadvigy na zber liečivých rastlín. Očarila nás nielen príroda, ale aj čo sa v nej všetko nachádza. Zamerali sme sa hlavne na zber repíka, materinej dúšky, pamajoránu a ľubovníka bodkovaného. Boli sme šťastní, že sme odhadli správny čas zberu a že sme si nazbierali voňavé bylinky.
Pri zbere sme si zaspomínali na časy, keď  v žiadnom dome nemohli chýbať cez zimu bylinky, pretože sa viac verilo na ich ozdravujúce čaro.

Oslavovali sme meniny
Dňa 27. Júna  sme zorganizovali našim klientom oslavu menín. Zamerali sme sa na oslávencov,  korí mali meniny v  mesiacoch: Apríl, Máj, Jún. Tieto oslavy bývajú v našom zariadení pravidelne -každé tri mesiace.. Išlo o veľkú oslavu, pretože sme tam mali  okrem iných mien aj mnoho Jánov( v našom zariadení je ich 25) a Petrov a Pavlov .
O dobrú náladu sa nám postaral harmonikár: p, Hnila Pavol a dobrovoľníčka Anka Hončová.
Občerstvenie – ako upečené koláče a  chlebíky boli pripravené z vlastnej dielne našich šikovných klientov. Počas celej oslavy vládla príjemná nálada. Klienti odchádzali s príjemným pocitom, že sme spoločne oslávili  ich sviatok menín.

Vedomostný kvíz – samosprávne kraje a mestá na Slovensku
Dňa 24.6.2019 sa o 10:00 hod uskutočnil vedomostný kvíz pod názvom Samosprávne kraje a mestá na Slovensku v  priestoroch denného stacionáru v zariadení CSS Horný Turiec. Každé oddelenie zastupoval jeden súťažiaci, ostatní si mohli vyplniť test v rámci svojho záujmu. Najšikovnejší zo súťažiacich boli odmenení vecnými cenami. Na 1. mieste sa umiestnil s najvyšším počtom bodov p. Hes A. z oddelenia A1. Na  2. mieste sa umiestnil p. Pakoš z oddelenia A2 a na  treťom mieste p. Oškrobaný z oddelenia  B1.  Všetkým výhercom srdečne gratulujeme a ostatným zúčastneným ďakujeme za ich účasť.

O.z. Červený nos – Clowndoctors boli v našom zariadení.
Dňa 22. Júna 2019 sme mali v našom zriadení opäť klaunov z o.z. Červený nos.
Milé  žienky s červenými nosmi príjemne spestrili deň klientom na oddelení špecializovanom oddelení B2. Venovali sa každému klientovi osobitne, neskôr aj vo väčšej skupine. Boli veľmi milé a empatické, presne vedeli, akým spôsobom majú jednotlivých obyvateľov potešiť.  Klientov zabavili zaujímavou scénkou o kúpeľoch , spoločne si zaspievali známe pesničky.  Všetkým klientom sa ich návšteva veľmi páčila. Získali mnoho pozitívnej energie, ktorá im vydržala aj po ich odchode.

ŠPORTUJ S DEŤMI
Fyzická aktivita je dôležitá pre nás ľudí v každom veku. Čím je človek starší, tým je fyzická aktivita dôležitejšia, pretože šport odďaľuje príznaky starnutia, pomáha zvládať choroby a bolesť, dodáva energiu a pozitívnu náladu. Dňa 17.6.2019 sa v našom zariadení uskutočnil športový deň spolu so žiakmi  Základnej školy – ulica Školská. Súťažilo sa v štyroch rôznych disciplínach v ktorých si zmerali sily nielen naši seniori, ale aj deti. Na konci súťaže boli vyhodnotené jednotlivé disciplíny. Súťažiaci boli odmenení na prvých miestach vecnými cenami, ostatní si odniesli sladkú odmenu. Strávili sme spolu príjemné dopoludnie a dúfame, že sa opäť stretneme na spoločných aktivitách mladej generácie a našich seniorov.

Poďakovanie
Vážená vrchná sestrička, dovoĺte, aby som Vám a Vášmu celému kolektívu sestričiek, staničnej sestričke, opatrovateľkám, aj personálu upratovačiek na oddelení A3, kľúčovej sestre Katke (izba číslo 12)a zároveň aj oddeleniu sociálnemu (na prízemí) v mene svojom aj našej rodiny veľmi pekne poďakovala za príkladnú starostlivosť, ľudskosť, komunikáciu, ochotu a čistotu na oddelení.

Môžem Vás po vlastnej jeden a polročnej inej skúsenosti ubezpečiť, že patríte medzi tie vzácne výnimky, kde sa tieto vlastnosti naozaj v praxi žijú. Vyjadrujem Vám za to veľkú úctu a my ako rodina si to aj veľmi vážime.
Prosím Vás, aby ste toto poďakovanie zdieľali aj pani riaditeľke Vášho zariadenia.
S pozdravom Anna Kulichová s rodinou

Poznávame dediny Turca – Blatnica
Za pekného slnečného dňa klienti špecializovaného oddelenia v doprovode ergoterapeutiek navštívili obec Blatnica a priľahlú známu Gaderskú dolinu. Obec je situovaná v centrálnej časti Turca, má bohatú históriu, kultúru, veľa zaujímavostí a pamiatok. Na konci dediny na rozhraní Blatnickej a Gaderskej doliny stojí pamätník, ktorý pripomína, že počas 2.svetovej vojny a SNP tu prebiehali ťažké boje za slobodu. Samotný vstup do Gaderskej doliny je majstrovským dielom talentovaného rezbára. Naši klienti pri prechádzke dolinou obdivovali krásnu prírodu, svieži vzduch a popri ceste zurčiaci potok s čistou vodou. Malebná obec Blatnica a 14.jún 2019 sa zapíšu do našich spomienok a sa opäť vrátime na tieto miesta.

„Hádaj, čo nájdeš v spomienkovom kufri?“
Spomienková terapia je prínosom  pre klientov, ktorí majú možnosť vrátiť sa v myšlienkach do doby, kedy bol mladý, zdravý, aktívny a plný život a môžu si zároveň precvičiť pamäť.
V našom  zariadení máme zariadenú spomienkovú miestnosť, v ktorej  sa klienti veľmi dobre cítia. Každý z klientov si tu nájde pre seba blízky predmet, s ktorým sa vo svojom živote stretol. V tejto miestnosti prebiehajú spomienkové terapie. Dňa 3. Júna 2019 sa uskutočnil spomienkový kvíz pod názvom: „Hádaj, čo nájdeš v spomienkovom kufri?“
Naši klienti mali možnosť sa podrobne oboznámiť so starožitnými predmetmi i ako napr. žehlička na uhlie, drevená habarka, česák  na čučoriedky, ošatky na chlieb…..

Zistili sme že mnohí z nich  majú  o spomienkových predmetoch bohaté skúsenosti  a vedomosti, ktoré si vzájomne vymieňali.
Táto kufríková akcia mala u klientov  veľké očarenie ,v čom budeme i naďalej pokračovať.

Plán aktivít na mesiac Jún 2019
Jún 2019

Potulky históriou – Budatínsky hrad
Klienti CSS Horný Turiec v doprovode pracovníčok ergoterapie, navštívili 28.mája 2019 známy Budatínsky hrad v Žiline. Už pri vstupe do zámockého parku nás všetkých upútal pohľad na majestátnu historickú pamiatku z 13.storočia. prehliadka vnútorných častí hradu a múzeum drotárstva, ktoré má v týchto priestoroch stálu expozíciu, nás milo prekvapili. Interiér hradu a vystavované exponáty s odborným výkladom sprievodkyne nás presunuli do časov dávno minulých. Klienti podali skutočne obdivuhodný výkon, keď sa po točitých schodoch dostali až na najvyššie poschodie hradnej veže, odkiaľ bol výhľad na celé široké okolie. Návšteva hradu splnila naše očakávania, všetci sme odchádzali spokojní, že sme tu obklopení históriou spoločne strávili nezabudnuteľné chvíle.

Športuj s nami
CSS Horný Turiec usporiadal dňa 21.mája 2019  druhý ročník podujatia „Športuj s nami“ pre svojich klientov a klientov ďalších štyroch zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti ŽSK. Po mnohých upršaných dňoch sa konečne objavilo slnko a my sme v Urbárskom dome v Turčianskych Tepliciach privítali klientov a zamestnancov CSS Horelica-Čadca, CSS Straník-Žilina, CSS Ľadoveň-Martin a DSS Méta-Martin.
Po registrácii a občerstvení sa klienti rôznych vekových kategórií pustili do športovania s cieľom získať niektorú z pripravených cien. Športovalo sa v piatich disciplínach: dribling, hod loptičkami na terč, ho krúžkami na cieľ, koly a slalom s loptou pomedzi kužele. Klienti podali obdivuhodné výkony, za čo ich prizerajúci sa, odmenili potleskom a povzbudzovaním.
Pre všetkých účastníkov bol pripravený chutný kotlíkový guláš a moravské koláče. O dobrú náladu a zábavu sa postarali dobrovoľníci CSS Horný Turiec – harmonikár pán Hnila a pani učiteľka Hončová.
po obede všetci túžobne očakávali výsledok súťaží. Víťazi dostali k pekným cenám aj diplom, ktorý im bude pripomínať účasť na tomto podujatí. Všetci účastníci boli odmenený sovičkami z látok, ktoré pre nich ušili klienti nášho zariadenia.
Touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili o zorganizovanie tohto športového podujatia, ale aj zariadeniam sociálnych služieb, ktoré prijali naše pozvanie.
Tešíme sa na ďalšie spoločné podujatia.

Sadíme my máje…

Stretli sme sa, aby sme si vyrobili píšťalku
Jar tu máme v plnom prúde a vy si isto pamätáte na to, ako sa kedysi vyrábali píšťalky. Na túto tradíciu sme si v jeden jarný deň zaspomínali aj my. Mnohým klientom sa oživili spomienky na ich mladosť. Trpezlivosť a zručnosť pri názornej ukážke zhotovovania píšťaliek nám preukázal prizvaný dobrovoľník p. Alexander Skladaný. 

Sadenie muškátov
Jar je v plnom prúde a preto sme si v našom zariadení urobili brigádu pri sadení muškátov. Po vysadení sme ich premiestnili na vopred určené miesta pod pergolou a taktiež na okná v hlavnej budove. Keďže mnohí klienti boli zvyknutí celý život pracovať v záhradke, starať sa o kvety a plodiny, v našom zariadení sa s radosťou starajú o kvety počas celej sezóny. 

Plán aktivít na mesiac Máj 2019
Máj 2019

Vedomostný kvíz – Zvyky a tradície
Dňa 29.4.2019 sa  uskutočnil vedomostný kvíz pod názvom „Zvyky a tradície“ v zasadačke nášho  zariadenia. Každé oddelenie zastupoval jeden súťažiaci, ostatní si mohli vyplniť test v rámci záujmu. Na záver boli prví traja súťažiaci odmenení.
Na 1. Mieste sa umiestnil s najvyšším počtom bodov p. Hes A. z oddelenia A1.
Na druhom mieste sa umiestnila p. Rišiaňová A. z oddelenia B3-C blok.
Tretie miesto obsadila p. Valová D. z oddelenia B4.
Všetkým výhercom gratulujeme, ostatným zúčastneným ďakujeme za ich účasť a tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Turnaj v pokri
Dňa 15. apríla 2019 sa takmer tridsiatka seniorov z CSS Horný Turiec zúčastnila turnaja v pokri s kockami, ktorý pre nich zorganizovali pracovníčky ergoterapie a inštruktorky sociálnej rehabilitácie. Súťažili v piatich kolách a tí seniori, ktorí nahrali najvyšší počet bodov, boli odmenení peknými vecnými cenami. Celé podujatie sa nieslo v príjemnej atmosfére a súťažiacim nechýbal ten správny zápal pre hru.

Medzigeneračné stretnutie 
Dňa 11. apríla 2019 do nášho zariadenia zavítali študentky SOŠP s Mgr. Natáliou Zajacovou, aby svojim spevom, tancom a hudobným doprovodom spríjemnili popoludnie našim klientom. Spolu so študentkami si zaspievali známe ľudové piesne, zatancovali si a aspoň na chvíľku v ich spoločnosti zabudli na svoj vek a choroby. Tvorivé dielne, spoločenské hry a maľovanie omaľovánok zaujali seniorov, na ich tvárach sa odzrkadľovala radosť a potešenie zo stretnutia s mládežou. Niektoré študentky prejavili záujem naučiť sa pliesť, čoho sa ochotne ujali niektoré naše klientky. Toto aprílové popoludnie, kedy sa stretli naši seniori s budúcimi učiteľkami, v nich zanechalo príjemné spomienky. Tešíme sa na ich ďalšiu návštevu a srdečne im ďakujeme.

Plán aktivít na mesiac Apríl 2019
Apríl 2019

O.z. Červený nos – Clowndoctors v našom zariadení
Dňa 29. marca 2019 naše zariadenie opäť navštívili klauni z o.z. Červený nos. Tentokrát to boli dve dámy – klaunky, ktoré spestrili deň klientom na oddelení B4 a A2. Klientov zabavili zaujímavou scénkou o motýľoch, spoločne si zaspievali známe piesne zo starých čias, no nezabudli ani na tie moderné. Všetkým klientom sa ich návšteva veľmi páčila a už teraz sa tešia na ďalšie stretnutie.


Poľovnícka výstava
Dňa 22.3.2019 sa klienti CSS Horný Turiec ešte pred oficiálnym otvorením zúčastnili chovateľskej prehliadky trofejí ulovenej zveri, spojenej s výstavou v priestoroch kultúrneho a spoločenského strediska v Turčianskych Tepliciach. Celou prehliadkou  nás sprevádzala nám veľmi známa poľovníčka a zároveň dobrovoľníčka v našom zariadení – p. Vlček Petra, Ing. Zaujímavým rozprávaním upútala pozornosť nás všetkých. Záver prehliadky ukončila besedou a menším kvízom zo získaných poznatkov.  Z tejto prehliadky sme si odnášali nielen milé spomienky, ale aj sladké odmeny.

Patrí Vám veľká vďaka za príjemne strávené chvíle v poľovníckom duchu!

Vedomostný kvíz – EÚ
Dňa 11.3.2019 sa uskutočnil vedomostný kvíz na tému Európska únia.  Účastníci si na kvíze osviežili pamäť a naučili sa aj rôzne nové informácie. Podobne ako aj v predchádzajúcich kvízoch, opäť súťažiaci reprezentovali jednotlivé oddelenia. Po skončení vedomostného kvízu prebiehalo vyhodnotenie troch najlepších súťažiacich. Boli odmenení vecnými cenami a diplomami.
Na prvom mieste sa umiestnil p. Hes Anton, na druhom mieste sa umiestnila p. Záborská Anna a tretie miesto obsadil p. Pakoš Dušan. Výhercom srdečne gratulujeme a ostatným účastníkom ďakujeme za ich účasť. Tešíme sa na nasledujúce stretnutie.

Plán aktivít na mesiac Marec 2019
Marec 2019

Seniori majú talent
Dňa 19.2.2019 sa v našom zariadení konalo kultúrne podujatie pod názvom „Seniori majú talent“.
Zo samotného názvu vyplýva, že naši klienti sa mali možnosť prezentovať v činnosti, ku ktorej majú blízky vzťah a v ktorej sa im darí. S talentom sa nestačí len narodiť, ale je ho potrebné rozvíjať po celý život a pracovať na ňom. Prezentácia bola v speve, v pohybových aktivitách, v prednese poézie a prózy. Klienti nás svojim účinkovaním presvedčili, že v každom veku sa dá predviesť niečo, čo majú v živote radi.
V tomto podujatí išlo hlavne o to, aby sa naši klienti prezentovali v tom, v čom sú dobrí a nebáli sa vystúpiť pred všetkými, za čo im patrí veľká pochvala.
Verte, neverte – ale ich vek presiahol už 90 rokov. Všetkých účastníkov sme odmenili milou pozornosťou za ich prezentáciu a účasť. Aj touto cestou všetkým zúčastneným ďakujeme.

Plán aktivít na mesiac Február 2019
Február 2019

Športom ku zdraviu
Čím je človek starší, tým dôležitejšia je fyzická aktivita. Šport odďaľuje príznaky starnutia, pomáha zvládnuť choroby a bolesť. Dodáva energiu a pozitívnu náladu.
Dňa 16.1.2019 sme zorganizovali už po piatykrát športovú súťaž v Driblingu. Súťažiaci klienti dokázali svojou odvahou a súťaživosťou, že toho ešte dokážu dosť. Patrí im naše ocenenie a uznanie. Víťazi si prebrali vecné odmeny a diplomy. Rozlúčili sme sa s predsavzatím, že sa o rok stretneme zas.

Život zvierat v prírode – vedomostný kvíz
Dňa 14.1.2019 sa v našom zariadení uskutočnil vedomostný kvíz. Kvízu sa zúčastnili obyvatelia z každého oddelenia, za účelom reprezentácie. Na úvod sme ich informovali o priebehu celej súťaže. Po ukončení boli prví traja výhercovia odmenení vecnými cenami. Účasť bola vysoká a obyvatelia prejavili záujem aj o pokračovanie v kvíze. Na záver sme obyvateľom poďakovali za účasť a pogratulovali výhercom.

Učíme sa pre radosť – servítková technika
Dňa 10.januára 2019 sme v našom zariadení obnovili staro-nový kurz v servítkovej technike. Posedenia budú prebiehať počas zimných štvrtkových popoludní. Je to druh techniky zameraný na kreativitu klientov so zámerom relaxácie, získania nových poznatkov a v neposlednej miere i rozvíjania jemnej motoriky rúk. Podstata tejto technik spočíva v tom, že vystrihujeme motív zo servítok a polepíme nimi najrôznejšie predmety. Najčastejšie sa používajú trojvrstvové papierové servítky- odtiaľ aj pochádza názov servítková technika. Podľa úsmevov, ktoré sa rozdávali na každú stranu, bolo vidno spokojnosť našich klientov, že ešte niečo dokážu.

Senior nehnevaj sa!
Dňa 8.1.2019 sa v našom zariadení konala súťaž „Senior nehnevaj sa!“. Tejto súťaže sa zúčastnilo 11 klientov, ktorí sa rozdelili do dvoch družstiev. Hra vyplýva z pravidiel „Človeče nehnevaj sa!“, ktoré naši obyvatelia dôverne poznajú. Dnešná súťaž skončila po štyroch kolách remízou, čo potešilo viacerých hráčov.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie pri hre!

Plán aktivít na mesiac Január 2019
Január 2019

Plán aktivít na mesiac December 2018
December 2018

Katarínska zábava
V závere mesiaca november sa v našom zariadení uskutočnila Katarínska zábava spojená so zaujímavým kultúrnym programom. V úvode sa nám predstavili členovia speváckeho krúžku spoločne s pracovníčkami ergoterapie, inštruktorkami sociálnej rehabilitácie a dobrovoľníkmi s kultúrnym programom o tradíciách. Tými sme si pripomenuli mená ako Katarína, Ondrej a Lucia. Ďalej sme pokračovali tanečnou zábavou o ktorú sa postarala Country skupina Útes.

Stretnutie s lesníkmi
Dňa 26. novembra klientov v našom zariadení navštívili lesní pedagógovia. Spoločne prežili veľmi zaujímavé chvíle plné rozhovorov, rôznych aktivít a najmä spoločne ozdobili vianočný stromček, ktorý bude zdobiť naše zariadenie počas celých sviatkov.


Svetový deň televízie
Pri príležitosti Svetového dňa TV sme pre našich klientov pripravili malý vedomostný kvíz. Spoločne sme si zaspomínali na starú filmovú klasiku formou premietania ukážok rôznych filmov a rozprávok. 

Posedenie členov speváckeho krúžku
Dňa 12. novembra sme pre členov speváckeho krúžku pripravili malé posedenie ako poďakovanie za činnosť. Spoločne sme si posedeli pri sladkých dobrotách, zaspomínali na rôzne podujatia a porozprávali sa o pripravovanom vianočnom programe. 

Plán aktivít na mesiac November 2018
November 2018

Beseda s poľovníčkou a dvojnásobným majstrom Európy vo vábení lesnej zveri
V jesennom období sa každoročne opakuje prírodné divadlo, ktoré prináša zakaždým niečo nové. Obdobie jelenej ruje, sprevádzané mohutnými hlasovými prejavmi má svoje zákonitosti i tajomstvá. Dňa 29. októbra 2018 sme sa v našom zariadení dozvedeli niečo viac o poľovníctve a love zvierat. Uskutočnila sa ďalšia beseda s poľovníčkou Ing. Petrou Vlček na tému „Jelenia ruja“, ktorá si prizvala aj dvojnásobného majstra Európy vo vábení lesnej zveri – p. Vladimíra Kaděrku z Hornej Štubne. Pán Kaděrka nám predviedol vábenie zveri, porozprával nám svoje dlhoročné zážitky z poľovačiek a zo súťaží.

Deň otvorených dverí
Dňa 18. októbra sa v našom zariadení uskutočnil deň otvorených dverí pri príležitosti 55. výročia vzniku Centra sociálnych služieb Horný Turiec. Pre návštevníkov a klientov bol pripravený pestrý program, ktorý trval do neskorých poobedňajších hodín. V rámci dňa ukázali svoj talent klienti zo speváckeho a tanečného krúžku, ktorí pravidelne nacvičujú svoj program s pracovníčkami ergoterapie a inštruktormi sociálnej rehabilitácie. Okrem tohto vystúpenia sme sa tešili zo spevu piesní v podaní imitátora Karla Gotta – pána Mariana Mariaka a slečny Mazurákovej. Návštevníkom sme prezentovali aj našu činnosť – záujmové krúžky a tvorivé dielne, ktoré prebiehajú v rámci terapií. Neskôr sme sa tešili z vystúpenia Folklórneho súboru Lúčik a na záver nám do tanca zahrala skupina Štvrtá tretina.
Všetkým ďakujeme za návštevu sa tešíme sa na ďalšie stretnutie!

Pozvánka na Deň otvorených dverí
Deň otvorených dverí

Plán aktivít na mesiac Október 2018
Október 2018

Canisterapia
Vďaka našej dobrovoľníčke a zamestnankyni klientov v zariadení navštívilo niekoľko krásny psíkov. Najprv sme privítali štvornohého kamaráta Eda, ktorý navštívil klientov na oddelení A1, A2 a A3. O niekoľko dní sa ozýval smiech z oddelenia A1, kde prišla ďalšia návšteva – 6 krásnych šteniatok, ktoré potešili niekoľko klientov svojou prítomnosťou. Za toto milé stretnutie ďakujeme.


Poďakovanie

Beseda s poľovníčkou a sokoliarom
Dňa 10. septembra sa v našom zariadení uskutočnila ďalšia beseda o poľovníctve s dobrovoľníčkou – poľovníčkou Ing. Petrou Vlček. Oboznámila nás so životom a lovom dravých vtákov. Prezradila nám aj pár tipov, ako sa môžu rozoznať dravé vtáky vo voľnej prírode. Dozvedeli sme sa mnoho informácií o jednotlivých dravých vtákoch a spôsobe obživy. Naša dobrovoľníčka si na besedu prizvala sokoliara Ing. Miroslava Valaštíka, ktorý nám umožnil naživo vidieť mladého sokola. Oboznámil nás so životom a lovom sokolov.

Plán aktivít na mesiac September 2018
September 2018

Vychádzka v meste spojená s návštevou vernisáže ZUŠ v Turčianskych Tepliciach

Plán aktivít na mesiac August 2018
August 2018

Keď sa nás zima opýta, čo sme robili v lete
Tento rok nás príroda obdarila veľkou úrodou sliviek. Dňa 26.7. sme si zorganizovali kulinársky deň. Naši klienti začali deň zberom sliviek. Potom ich spoločne odkôstkovali a nakoniec zavarili. Kompót nám bude neskôr slúžiť ako dobrá pochúťka i pri pečení slivkových koláčov.

Posedenie klientov na oddelení B2

Beseda s poľovníčkou Ing. Petrou Vlček
Na piatok 13-teho sme si pre našich klientov pripravili malé prekvapenie. Naša dobrovoľníčka, ktorá sa venuje poľovníctvu, porozprávala klientom veľa zaujímavých vecí najmä o najobľúbenejšom domácom zvierati – psovi. Okrem užitočných informácií sme si vypočuli i rôzne zaujímavé príbehy. A na záver jedno veľké prekvapenie – psíkov sme mali aj „v priamom prenose“. Veľmi sme sa potešili ich návšteve, za ktorú ďakujeme.

Senior, nehnevaj sa!
Pekné počasie sme si spríjemnili zaujímavou hrou Senior, nehnevaj sa, ktorú si klienti zahrali v areály zariadenia. Proti sebe súťažilo niekoľko dvojíc, ktoré si zmerali svoje sily. Táto hra sa teší veľkému záujmu zo strany klientov. Je príjemným oživením, keďže je svojou veľkosťou netradičná.

Práca s bylinkami
„Nie je bylina, aby na niečo nebola.“ – hovorí staré príslovie. Týmito radami sa riadia i naši klienti. Dňa 2. júla 2018 sme spoločne zorganizovali zber byliniek v Hadvige. Nazbierali sme si Repík lekársky, Ľubovník bodkovaný, Materinu dúšku, Pamajorán lekársky a iné bylinky.
Bylinkám sa venujeme počas celého roka. V zariadení máme vlastné bylinkové záhončeky, o ktoré sa nie len staráme, ale postupne sa ich učíme správne zbierať, sušiť, uskladňovať a spracovávať.

Plán aktivít na mesiac Júl 2018
Júl 2018

Športové dopoludnie klientov so žiakmi zo ŠZŠ v Hornej Štubni

Budeme sa tešiť z dobrej úrody…
Našou pýchou je políčko, ktoré už od skorej jari obhospodarujeme. Pre klientov to je spomienka na časť ich života, ktorú prežili doma. Každá vypestovaná plodina má pre nich istý zmysel, veď už teraz sa napríklad tešíme na zber kapusty, ktorú si v jeseni natlačíme do súdka.

Meninové posedenie
„Všetko dobré k Vášmu sviatku, prijmite moje želanie, nech Vám šťastie, zdravie, láska nablízku vždy zostane.“
Dňa 21. júna sa stretlo 51 oslávencov menín na „meninovom posedení“. Oslávili svoje meniny za mesiace apríl až jún. Vo veľkom zastúpení to boli hlavne Jánovia, Petrovia a Pavlovia. Oslávenci si svojpomocne pripravili občerstvenie a o príjemnú zábavu sa postaral náš dobrovoľník – harmonikár Paľko Hnila.

Návšteva klaunov z o.z. Červený nos na oddelení B5

Turistická vychádzka Terchová – Štefanová
V polovici júna sme sa vybrali na turistickú vychádzku do Terchovej – Štefanovej. Napriek tomu, že počas výletu sa na nás slnko veľmi neusmievalo, prežili sme zaujímavý a pekný deň. Spoznali sme ďalšie miesto plné pamiatok a zaujímavostí. Cestou naspäť sme nezabudli ani na výbornú zmrzlinu, ktorá všetkých potešila a osviežila. A už dnes vieme, že ďalšia cesta nás zavedie na Donovaly…

Vychádzka do Parku slávy v Turčianskych Tepliciach

Plán aktivít na mesiac Jún 2018
Jún 2018

Výroba píšťaliek
Pre klientov sme opäť pripravili jednu netradičnú aktivitu – výrobu píšťaliek. Okrem ukážky výroby sme si spoločne zaspievali a na vyrobených píšťalkách skúsili zahrať rôzne melódie.

Sadíme my máje…

Plán aktivít na mesiac Máj 2018
Máj 2018

Jarná vychádzka

     

Beseda s poľovníčkou Ing. Petrou Vlček
Dňa 16. apríla 2018 prijala pozvanie poľovníčka p. Vlček. Svojim rozprávaním zaujala každého poslucháča, za čo si zaslúži veľký obdiv. Vďaka tejto besede sme sa dozvedeli veľa nového o tom, ako to funguje v prírode a naskytla sa nám príležitosť pozrieť si niekoľko naozaj významných trofejí. 

Turnaj v Pokri
Naši klienti veľmi radi hrávajú hru Poker s kockami. Preto sme si pre nich pripravili malé prekvapenie – dňa 9.apríla 2018 sme zorganizovali Pokrový turnaj, ktorého sa zúčastnilo množstvo nadšencov tejto hry. Zároveň sme medzi nami privítali i hráčov, ktorí do tohto dňa hru nepoznali, no napriek tomu „skúsili šťastie“. 

Plán aktivít na mesiac apríl 2018
Apríl 2018

„Z oslavy do oslavy, bude veľa zábavy“
Po niekoľkých mesiacoch sme sa opäť spoločne stretli na meninovom posedení. Zúčastnili sa ho najmä klienti, ktorí oslavovali meniny v mesiacoch december – marec. O bohaté občerstvenie sa postarali pracovníčky ergoterapie a o zábavu harmonikár p. Hnila.

Veľkonočné vystúpenie speváckeho krúžku
Blížiace sa veľkonočné sviatky sme si pripomenuli 27. marca 2018 krátkou scénkou „Videli sme Pána“, ktorú si pre klientov i zamestnancov pripravili členovia speváckeho krúžku.

Veľkonočná výstava
Dňa 21. marca 2018 sa aj naše zariadenie zúčastnilo 10. ročníka veľkonočnej výstavy. Vystavované dekorácie s veľkonočnou tematikou boli vytvorené na rôznych záujmových krúžkoch a v rámci voľnočasových aktivít.

„Hádaj, hádaj, 3-krát hádaj!“
Dňa 15. marca 2018 sme zorganizovali vedomostný kvíz pre klientov zariadenia. Súťažilo sa medzi jednotlivými oddeleniami, každé oddelenie reprezentoval jeden súťažiaci. Tentokrát sme sa zamerali na tému: ríša zvierat.

Ďalšia návšteva klaunov z o.z. Červený nos – Clowndoctors
Po niekoľkých mesiacoch nás opäť navštívili klauni z o.z. Červený nos. Tentokrát zavítali na oddelenie B3 Emil a Agáta. So svojou scénkou, piesňami a improvizáciou priniesli medzi klientov veľa dobrej nálady. Ich práca je dôkazom toho, že smiech naozaj nepozná vek…


Plán aktivít na mesiac marec 2018
Marec 2018

Plán aktivít na mesiac február 2018
Február 2018

Poďte si s nami zašportovať
V závere mesiaca január sme už štvrtýkrát zorganizovali driblingový turnaj, ktorý sa tešil
z veľkej účasti. V tomto ročníku predviedlo svoje schopnosti štrnásť klientov, ktorí boli ukážkou toho, že nikdy nie je neskoro začať športovať. Tešíme sa na ďalšie stretnutie v roku 2019!

Fašiangové tvorivé dielne
Vo fašiangovom období, dňa 18. januára nás navštívili deti zo ŠZŠ z Hornej Štubne.
Spoločne s našimi klienti vyrábali fašiangové masky na karneval, alebo na tradičný fašiangový sprievod.

Vitajte na našej nove webovej stránke!
Milí návštevníci, na našej webovej stránke sa Vám budeme snažiť prinášať najaktuálnejšie informácie o našom zariadení.